본문내용
y.(CD보기)
- 뭐라고 묻고있죠? - 값을 묻고있어요.
- If it is 500 won you say \"It\'s five hundred won\"
정리
Activity2 Practice
Chant
- Listen carefully once again.(Dialog2, CD보기)
- What are they doing? - shopping
- 물건을 사려고 할 때 - 가격이요.
무엇을 알아야 하죠?
▷Look at your book page 83
- Listen and Repeat.
(짝을 다양하게 연습하고 반복)
▷Let\'s practice
- 가격 묻고 답하기
- How much is it? - It\'s one hundred won(900원까지연습)
- 색깔 익히기
-(색종이를 보이며)Red,red,, - 따라서 Red,red..
-(색종이를 들고)show me red0 - 빨간종이를 들어보인다
▷CD로 듣고 연습한 후에 챈트를 한다.(♧)
-What do you want? - I want a watch
-What do you want? - I want a bag
6‘
6\'
7\'
6\'
챈트(Chant)
차시예고
숙제
- 이번 시간에 배운 내용을 많이 듣고 따라 말해보고, 챈트를 다시 해 보세요 다음 시간에는 읽기 공부도 하고 재미있는 노래도 배워보겠어요.
- And, we have a homework. 오늘 배운 표현을 이용하여 숙제지 1, 2를 해오세요.
▷Goodbye
- OK, You did a good job today.
- Please don\'t forget your homework.
- It\'s time to stop. Was it fun? - Yes
- See you next time
단원명
8. How much is it?
본시주제
노래부르기, 시장 놀이하기
차시
3/4
교과서
85 - 86쪽
학습목표
▷What do you want? 노래를 익혀 부르고 배운 말을 사용하여 시장놀이를 할 수 있다.
목표언어
▷What do tou want? / How much is this? / It\'s five hundred won / It\'s for you / This is for you
단계
과정
교사 - 학생활동
시간
교수법(♧)
교사
학생
도입
Warm -up
▷Greeting
- Good afternoon, everyone. - Hello, teacher.
- How are you today? - I\'m fine, and you?
- Im fine too. Thanks.
6‘
전개
정리
▷Review
- You want to buy a pencil. I am shopkeeper.
- What do you want? - I want pencil. How much is it?
- It is two hundred won - Oh, here you are.
▷주의 집중(♧)
- Listen and do it
- Put your hand up.
- Put it down.
- Let\'s begin today\'s lesson.
8‘
7‘
14‘
5‘
전신 반응
교수법
노래 (Song)
공동체 언어 학습
Activity
Activity2
Activity3
▷Let\'s sing(♧)
- Open your book page 85.
- Look and listen carefully.(CD보기)
- 활동지2를 나누어 주고 노래를 부르게 한다.
▷Let\'s read
- Look at listen carefully
- Look at the words on page 85
- (낱말카드를 보여주며)Bag,bag -(따라서)Bag,bag..
(Watch, Bike, Doll...)
- Now, listen and color the word(문제듣고 글자에 색칠하며 쓰기)
▷Let\'s play ▶알뜰 시장 놀이하기 (수업시간이 부족할 수도 있으므로
점심시간 등을 이용하여도 된다.)
차시예고
숙제
- 다음 시간에는 재미있는 역할놀이를 하고 8단원을 정리하도록 하겠어요
- 오늘까지 배운 내용을 다음시간까지 일기로 써오도록 하세요.(♧)
▷Goodbye
-That\'s all for today. You are excellent.
-See you next time. -See you
단원명
8. How much is it?
본시주제
역할놀이 하기
차시
4/4
교과서
87 - 89쪽
학습목표
▷물건을 원할 때 쓰는 표현을 사용하여 역할놀이를 할 수 있다.
목표언어
▷Stop right there / Help me. Who are you? What do you want? / I want a cake /
Ok. Ok. This is for you. / What do you want? / I want an apple / Ok. Ok. This is For you
단계
과정
교사 - 학생활동
시간
교수법(♧)
교사
학생
도입
Warm -up
▷Greeting
- Hello, everyone. - Hello, teacher
- How are you? - I\'m fine(So so, Not bad...)
▷Review
10‘
전개
정리
- Let\'s sing the song - Sing the song clapping to \'What do you want?\' the rhythm
- You are excellent students
▷주의 집중(♧)
- Listen and do it
- Put your hand on your head
- put it down
- Let\'s begin today\'s lesson
10‘
5‘
10‘
5‘
전신 반응
교수법
Activity
1
Activity2
Activity3
선택활동
▷Let\'s Role-play(산 속의 동물들)
- Open your book to page 87.
- Listen carefully to the dialog.
- Who are the characters? - A tiger, a bear, a wolf, a woman
- What\'s happening on the - 동물들이 음식을 받았어요
screen? 호랑이는 케
- 뭐라고 묻고있죠? - 값을 묻고있어요.
- If it is 500 won you say \"It\'s five hundred won\"
정리
Activity2 Practice
Chant
- Listen carefully once again.(Dialog2, CD보기)
- What are they doing? - shopping
- 물건을 사려고 할 때 - 가격이요.
무엇을 알아야 하죠?
▷Look at your book page 83
- Listen and Repeat.
(짝을 다양하게 연습하고 반복)
▷Let\'s practice
- 가격 묻고 답하기
- How much is it? - It\'s one hundred won(900원까지연습)
- 색깔 익히기
-(색종이를 보이며)Red,red,, - 따라서 Red,red..
-(색종이를 들고)show me red0 - 빨간종이를 들어보인다
▷CD로 듣고 연습한 후에 챈트를 한다.(♧)
-What do you want? - I want a watch
-What do you want? - I want a bag
6‘
6\'
7\'
6\'
챈트(Chant)
차시예고
숙제
- 이번 시간에 배운 내용을 많이 듣고 따라 말해보고, 챈트를 다시 해 보세요 다음 시간에는 읽기 공부도 하고 재미있는 노래도 배워보겠어요.
- And, we have a homework. 오늘 배운 표현을 이용하여 숙제지 1, 2를 해오세요.
▷Goodbye
- OK, You did a good job today.
- Please don\'t forget your homework.
- It\'s time to stop. Was it fun? - Yes
- See you next time
단원명
8. How much is it?
본시주제
노래부르기, 시장 놀이하기
차시
3/4
교과서
85 - 86쪽
학습목표
▷What do you want? 노래를 익혀 부르고 배운 말을 사용하여 시장놀이를 할 수 있다.
목표언어
▷What do tou want? / How much is this? / It\'s five hundred won / It\'s for you / This is for you
단계
과정
교사 - 학생활동
시간
교수법(♧)
교사
학생
도입
Warm -up
▷Greeting
- Good afternoon, everyone. - Hello, teacher.
- How are you today? - I\'m fine, and you?
- Im fine too. Thanks.
6‘
전개
정리
▷Review
- You want to buy a pencil. I am shopkeeper.
- What do you want? - I want pencil. How much is it?
- It is two hundred won - Oh, here you are.
▷주의 집중(♧)
- Listen and do it
- Put your hand up.
- Put it down.
- Let\'s begin today\'s lesson.
8‘
7‘
14‘
5‘
전신 반응
교수법
노래 (Song)
공동체 언어 학습
Activity
Activity2
Activity3
▷Let\'s sing(♧)
- Open your book page 85.
- Look and listen carefully.(CD보기)
- 활동지2를 나누어 주고 노래를 부르게 한다.
▷Let\'s read
- Look at listen carefully
- Look at the words on page 85
- (낱말카드를 보여주며)Bag,bag -(따라서)Bag,bag..
(Watch, Bike, Doll...)
- Now, listen and color the word(문제듣고 글자에 색칠하며 쓰기)
▷Let\'s play ▶알뜰 시장 놀이하기 (수업시간이 부족할 수도 있으므로
점심시간 등을 이용하여도 된다.)
차시예고
숙제
- 다음 시간에는 재미있는 역할놀이를 하고 8단원을 정리하도록 하겠어요
- 오늘까지 배운 내용을 다음시간까지 일기로 써오도록 하세요.(♧)
▷Goodbye
-That\'s all for today. You are excellent.
-See you next time. -See you
단원명
8. How much is it?
본시주제
역할놀이 하기
차시
4/4
교과서
87 - 89쪽
학습목표
▷물건을 원할 때 쓰는 표현을 사용하여 역할놀이를 할 수 있다.
목표언어
▷Stop right there / Help me. Who are you? What do you want? / I want a cake /
Ok. Ok. This is for you. / What do you want? / I want an apple / Ok. Ok. This is For you
단계
과정
교사 - 학생활동
시간
교수법(♧)
교사
학생
도입
Warm -up
▷Greeting
- Hello, everyone. - Hello, teacher
- How are you? - I\'m fine(So so, Not bad...)
▷Review
10‘
전개
정리
- Let\'s sing the song - Sing the song clapping to \'What do you want?\' the rhythm
- You are excellent students
▷주의 집중(♧)
- Listen and do it
- Put your hand on your head
- put it down
- Let\'s begin today\'s lesson
10‘
5‘
10‘
5‘
전신 반응
교수법
Activity
1
Activity2
Activity3
선택활동
▷Let\'s Role-play(산 속의 동물들)
- Open your book to page 87.
- Listen carefully to the dialog.
- Who are the characters? - A tiger, a bear, a wolf, a woman
- What\'s happening on the - 동물들이 음식을 받았어요
screen? 호랑이는 케
추천자료
[수업지도안] Ⅱ. 근대의 역사교육
[수업지도안] Ⅱ. 서양 근대 사회의 발전과 변화
[수업지도안] 1-3. 중세유럽의 변화
[수업지도안] 고등학교 10학년 국사Ⅲ. 통치 구조와 정치 활동
[수업지도안] 2-2 시민 혁명과 시민사회의 성립
[수업지도안] 중학사회 2, 고대 지중해 세계 교과서 내용과 체제 분석과 교안 발표
[수업지도안] 2. 문학의 아름다움 (4) 옛 이야기
[수업지도안] [단원안내] 3-(2) 현이의 연극
[수업지도안][2단원] 문학의 아름다움 (소나기)
[수업지도안] 교과서 분석 3-(3) 호수
[수업지도안] 4. 시의 세계 PPT
[수업지도안 소단원] 4 이해의 선물
[수업지도안] 바른 말 좋은 글
[수업지도안] 만족스런 도덕이론이 좋아하는 것은 무엇인가 & 사회사업의 기반이 되는 도...
소개글